This year, within the framework of the annual Francophonie celebrations, with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, the National Center of Chamber Music, the National Chamber Orchestra of Armenia, the Embassy of the French Republic in Armenia and the "Institut français d'Arménie" has organized a concert series consisting of three concerts. The first concert will take place on March 11 at 19:00 at the Komitas Chamber Music Hall.
Artistic director and principal conductor: Vag Papyan
François Pineau-Benois: violin (France)
Giulietta Vardanyan: piano (Armenia)
The program features works by French composers Claude Debussy, Charles Gounod, Jules Massenet, Camille Saint-Saëns, and Ernest Chausson.
Ticket prices: 3000, 4000, 5000, 7000 AMD
«Երգեհոնային հեքիաթներ. ճամփորդություն երգեհոնի կախարդական աշխարհ»
Մարտի 14-ին՝ ժամը 19:00-ին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը, տեղի կունենա «Երգեհոնային հեքիաթներ. ճամփորդություն երգեհոնի կախարդական աշխարհ» համերգ-ներկայացումը։
Հանդիսատեսը կբացահայտի երգեհոնային հեքիաթների կախարդական աշխարհն նոր շնչով ու տրամադրությամբ։
Հեքիաթի ձևաչափով և սցենարական հետաքրքիր լուծումներով սիրված դերասանուհի Հասմիկ Վերդյանը խաղերի ու կատակների միջոցով երեխաներին կծանոթացնի երգեհոնի կախարդական աշխարհին՝ վերածելով սովորական երեկոն իսկական երաժշտական հեքիաթի։
Իսկ տաղանդավոր երգեհոնահարուհիներ Լուսինե Հարությունյանն ու Աննա Բակունցը կենդանի կատարումներով երեխաներին կտեղափոխեն երգեհոնի հնչյունների աշխարհ՝ Բախից մինչև Հարի Փոթերի գեղեցիկ մեղեդիներ։ Թզուկի դերում՝ երգեհոնահար Հարություն Թագվորյան։
Երեխաները ոչ միայն կլսեն երաժշտություն, այլև կդառնան պատմության մի մասը՝ մասնակցելով խաղերին ու բացահայտելով, թե ինչպես է երգեհոնը կարողանում խոսել երաժշտության լեզվով։
Սիրելի՛ ծնողներ, բաց մի թողեք այս երաժշտական հանդիպումը. սա բացառիկ հնարավորություն է՝ միավորելու արվեստն ու խաղը, կրթությունն ու զվարճանքը։